24 Haziran 2019 Engelsiz Açıköğretim Çalıştayı

Tarih: 24 Haziran 2019, Pazartesi     Yer: Öğrenci Merkezi, Salon 2009
Bilgi için telefon: 0222 335 0580 - 2766
3. Engelsiz Açıköğretim Çalıştayı Afişi


09:30-10:30

AÇILIŞ

Saygı Duruşu, İstiklal Marşı

Açıköğretim Sistemi Engelli Destek Hizmetleri Tanıtım Filmi

Açılış konuşmaları


10:30-12:00

Yarışma Sonuçlarının Açıklanması ve Ödül Töreni

Toplu Fotoğraf Çekimi

12:00-13:00

Öğle Yemeği Arası


13:00-14:00

PANEL / Salon 2009

Açıköğretim Sisteminde Dezavantajlı Bireylerin Erişilebilirlikleri
(Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu)

Moderatör:
Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Özhan Kalaç
Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü – Manisa Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi

Konuşmacılar:
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Erişilebilirlik Çalışmaları
Doç. Dr. Mehmet Fırat - Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Dekan Yardımcısı

Eğitim - Öğretim Materyallerinde Erişilebilirlik
İbrahim Elibal – MEB Uzman Psikolojik Danışman

Uzaktan Eğitim Akademisi
Demet Budak - EGED Uzaktan Eğitim Akademisi Koordinatörü

İşitme Engelliler Açısından Açıköğretim Sisteminin Önemi ve Yaşanan Sorunlar
Hasan Dikyuva - Dil Bilimci, Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu

14:00-14:45

PANEL / Salon 2009

Engelli Hakları ve Psikolojisi Paneli

Moderatör:
Dr. Öğr. Üyesi Çetin Polat

Konuşmacılar:
Av. Serhat Kaşıkara
Doç. Dr. Ramazan Akdoğan

14:45-15:00

Çay - Kahve Arası


15:00-16:30

GRUP ÇALIŞMALARI
Grup Çalışmaları Açılışı: Doç. Dr. Mehmet FIRAT

Grup Çalışması Formatı:

  1. Tanıtım (Tanışma, Tartışma formatının tanıtılması)
  2. Soru-Cevap (Sorunun tanımlanması, soru odaklı ortak çözüm arayışları)
  3. Öneriler (Sisteme, araştırmalara ve işbirliklerine ilişkin öneriler)

1. Grup Çalışması: Eğitim-Öğretim Süreçleri
Açıköğretim Sisteminde Dezavantajlı Bireylerin Eğitim Öğretim Süreci

Doç. Dr. Mehmet Fırat
Arş. Gör. Halil Uysal
Arş. Gör. Osman Çolaklıoğlu

2. Grup Çalışması: Ölçme ve Değerlendirme Süreçleri
Açıköğretim Sisteminde Dezavantajlı Bireylerin Sınav Süreci

Dr. Öğr. Üyesi Nejdet Karadağ
Arş. Gör. Ahmet Serhat Uçar
Araş. Gör. Muhammed Yasin Yassıkaya

3. Grup Çalışması: Öğrenme Materyalleri ve Erişebilirlik
Açıköğretim Sisteminde Var Olan Eğitim-Öğretim Materyali

Öğr. Gör. Erdem Erdoğdu
Öğr. Gör. Emel Güler
Araş. Gör. Hamdi Gönüldaş

4. Grup Çalışması: Sosyal ve Kültürel Faaliyetler
Açıköğretim Sisteminde Dezavantajlı Bireylerin Sosyal ve Kültürel Faaliyetlere Katılımını Arttırmaya Yönelik Düzenlemeler


Dr. Öğrt. Üyesi Çetin Polay
Arş. Gör. Gülefşan Özge Akbey
Arş. Gör. Emrah Akkaya

5. Grup Çalışması: Güncel Projeler
Açıköğretim Sisteminde Dezavantajlı Bireylere Yönelik Güncel Projeler

Doç. Dr. Nilgün Özdamar
Doç. Dr. Gökhan Kuş
Arş. Gör. Tezcan Çavuşoğlu

6. Grup Çalışması: Mezuniyet Sonrası ve Kariyer
Açıköğretim Sisteminden Mezun Olan Dezavantajlı Öğrencilere Yönelik Kariyer Planlaması

Doç. Dr. Hasan Gürgür
Öğr. Gör. Ali İhsan İbileme
Arş. Gör. Hülya Ceren Tutuk
Arş. Gör. Yunus Yılmaz

Grup Çalışmalarının Çıktılarının Bildirilmesi

17:30-18:30

Akşam Yemeği (Merkez Yemekhane)

20:00-22:00

Açıköğretim Görme ve İşitme Engelliler Türk Halk Müziği Konseri
Yer: Öğrenci Merkezi, Salon 2016

Fuaye Alanı

Fotoğraf Sergisi
Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sergisi
Açıköğretim Sistemi Standı
EBD Standı
İŞKUR Standı
AFAD Standı

Fuaye alanı 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacaktır.